BEBEK/ÇOCUK VE EVCİL HAYVAN İLİŞKİSİ

Daha 3 haftalıkken tanıştığım 2,5 yıl boyunca bizimle yaşayan sahiplendiğim ilk kedim canım kızım Litha’yı, Çoklu Organ Yetmezliği sebebiyle geçen haftalarda kaybettiğimiz için bu yazıyı ona ithafen yazmak istedim…

Son zamanlarda çok fazla artış gösteren daha doğrusu eskiden de var olan, sosyal medyanın yaygınlaşmaya başlamasıyla paylaşılan fotoğraf ve videolar ile gün yüzüne çıkan, hayvanlara yapılan şiddeti, istismarı ve zulmü, 3 kedi annesi bir hayvan sever olarak üzülerek takip ediyorum.

Çocuk, ailenin aynasıdır

Uzman psikologlar, hayvana ya da insana şiddet uygulayan kişinin çocukluk döneminin nasıl ve hangi ortamda geçtiğine bakmak gerektiğini vurgulamaktadır. Sevgisiz ve empatiden yoksun büyüyen çocukların ileri ki yaşamlarında sadece kendi türlerine değil hayvanlara karşı da şiddet eğiliminde olmaktadır.

Bu eğilime yönelik çocukları yetiştirmemek adına ebeveynlere büyük rol düşmektedir. Anne ve babalar çocuklarının sadece fiziksel sağlığını değil ruhsal ve mental sağlığını da önemsemelidir.

Çocuğun ruhsal sağlığının iyi yönde gelişmesinde anne ile baba ilişkisi, anne-baba-çocuk ilişkisi ve çevre koşulları çok önemlidir.. Anne ve babanın birbirine saygısı, sevgisi, çocuğa olan davranışları, diğer canlılara olan bakış açısı çocuğun şimdiki ve ileri yaşlarındaki davranışlarını etkilemektedir. Çocuğun ruhsal gelişimine olumlu katkısı olan unsurlardan biri de evcil hayvanla büyümesidir. Bu yönden ebeveynler evcil hayvanların çocuk gelişimine olan olumlu katkısının bilincinde olmalı hatta ebeveyn olarak hayvanlardan korkuyor bile olsanız bunu çocuğunuza yansıtmamanız gerekir.

Evcil Hayvanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çok değil 10-15 sene önce sokakta arkadaşlarıyla oynayan bir nesil vardı. Son dönemde ise çocuklar telefon, tablet ve bilgisayarla vakit geçirdiği için sosyalleşme ve paylaşma bakımından zayıf olarak devam ediyorlar hayatlarına. İşte burada devreye giren evcil hayvan evde çocuğunuzun en iyi arkadaşı olacağı için, çocuğunuz teknolojik aletlere gömülme ihtiyacı da hissetmeyecektir.

Evcil bir hayvanla oynamak, onunla vakit geçirmek, varlığını kabul ederek onunla iletişim kurmak çocukların sosyal ve iletişim becerilerinin de gelişmesine yardımcı olacağı için bu sayede konuşma becerileri ve kelime dağarcığını gelişir. Bu şekilde çocuklar daha kolay arkadaş edinirler. Edindikleri arkadaşlıklarda problem çözme becerileri de iletişim kurabilmeleri sayesinde gelişmiş olduğundan, ilişkileri daha sağlıklı ve uzun süreli olacaktır. Evcil hayvanların, çocukların stresini atmasına da yardımcı olduğu bir gerçektir. Sosyalleşme bakımından çocuğunuzun vakit geçireceği bir arkadaşının olduğu duygusuna kapılmasını sağlar.

Hayvanların da acı çekebileceğini, sevinip üzülebileceğini bilerek yetişen bir çocukta empati duygusu da iyi gelişecektir. Evin bir bireyi gibi görmeye başlayacağı ve insanlar gibi yeme, içme, barınma ihtiyacının olacağını bileceği için hayvanların da iyi koşullarda yaşama hakkının bilincinde olacaktır. Benmerkezci anlayıştan uzak, kendi türünden olmayan canlıları da seven, koruyan ve hoşgörülü davranan bir birey olmasını sağlar.

Evcil hayvanın günlük mama ve suyunun verilmesi gerektiği, tuvalet ihtiyacı için kedilerde kum temizliği ya da köpeklerde dışarı çıkarılması gerektiğini öğrenir. Ebeveyn olarak evcil hayvanın bu ihtiyaçlarını çocuğunuzla beraber karşılarsanız çocuğunuzun sorumluluk duygusunu artırmış olursunuz. Bu sayede çocuğunuzda, hayvanın tabiri caizse büyümeyen bir bebek olduğunu ve sürekli bir insana ihtiyacı olduğu bilinci oluşur.

Size de çocuğunuzla evcil hayvanınızın neşeli ve sevimli anlarına tanık olmak kalacaktır.

“Toplumsal şiddetin en zayıf halkası hayvanlar”

“Bütün hayvanlar biyolojik denge kavramı içerisinde var olmak bakımından eşit haklara ve saygı gösterilme hakkına sahiptir.”

 Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi (1978)

Sevgi dolu, hoşgörülü, empati duygusu olan, diğer canlılara da saygı gösteren ve onların da haklarını koruyan çocuklar yetiştirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir