Bebeklerde Ek Gıda ve BLW Yöntemi

Doğduğu andan itibaren ‘Bebeğim yeterince emiyor mu ?’ ‘Acaba doyuyor mu ?’ soruları zaten annelerin aklını kemirirken, bir de çevreden gelen ‘Sütün yetmiyor sanki.’ ‘Aç kalıyor bu çocuk’ gibi baskılar da eklenince annelerin en çok dert yandığı konu şüphesiz bebek beslenmesi oluyor. Bu duruma maruz kalan anneler ilk 6 ayı anne sütü ya da formül mama ile atlattıktan sonra ek gıda ile tanışma evresine giriyorlar ve ‘Bebeğime ne vermeliyim ?’ soruları başlıyor.

Ek gıda konusunda anneler maalesef biraz aceleci oluyor. ‘Yemeklerle erken tanışırsa beslenmesi daha iyi olur.’ anlayışı ve azar azar sofradaki yemekleri tattırma mantığı, sindirim sistemi henüz tam gelişmeyen bebeğiniz için sağlıklı değildir ve bu yüzden bebeğiniz sindirim problemleri yaşayabilir. Ek gıdaya erken başlamaya çalışmak bebeğinizin anne sütünü az almasına sebep olacağı için acele etmemekte fayda var.

Anne sütü, D vitamini dışında gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içerdiği için ilk 6 ay su dahi vermeye gerek olmayan, bebeğiniz için şahane bir besindir. 6.aydan sonra ek gıdaya geçseniz bile hala bebeğinizin birincil besini anne sütüdür. Fakat 6.aydan sonra sadece anne sütü vermek bebeğiniz için yeterli değildir. Çünkü ek gıdaya erken başlamanın zararları varsa geç başlamanın da zararları vardır.

‘İlk 6 ay sadece anne sütü’

6.aydan sonra anne sütünün içeriği bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılayamadığı için ek gıda ile birlikte anne sütü verilmelidir. Aksi halde bebeğiniz yeterince gelişmez, yeterli kiloyu alamaz ve özellikle demir eksikliği anemisi (kansızlık) yönünden sıkıntıya girebilir. Ek gıdalarla birlikte bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirebilirsiniz.

Yani kısaca;

İlk 6 ay: Anne sütü veya formül mama veya anne sütü+formül mama

6.aydan sonra: Anne sütü veya formül mama+ ek gıda

‘İlk 6 ay sadece anne sütü’ sloganımız bu kadar önemliyken doğru emzirme ve emzirmenin anne ve bebeğe faydalarıyla alakalı yazımıza bakmak isterseniz  buradan ulaşabilirsiniz.

Bebeğim Ek Gıda ile Beslenmeye Hazır mı ?

 • Destekle oturmaya başlamışsa
 • Yiyeceklere uzanmaya çalışıyorsa
 • Yiyecekleri parmaklarıyla kavrayabiliyorsa ek gıdaya başlayabilirsiniz.

Ek Gıda ile Tanışma

Ek gıda ile tanışma evresi sabır ve özen isteyen bir süreç. Bebeğinizin bir anda bütün gıdalara alışıp iştahlı iştahlı yemek yemesini beklememeniz gerekiyor öncelikle. Yeni tatlar keşfettiği için bebeğiniz o besini hemen sevmeyebilir. Alışması için ona zaman tanımanız, onu zorlamamanız ve sabırlı hareket etmenizde fayda var.

Sevmediği bir besini birkaç gün sonra tekrar denemek üzere rafa kaldırabilirsiniz.

Ek gıda ile tanışmada dikkat etmeniz gerekenlerden biri de 3 gün kuralıdır. Bebeğinizin yeni tadacağı her besin için uygulanması gerekir. 3 gün boyunca bebeğinize aynı besini vererek alerji açısından değerlendirmede çok önemli bir kuraldır. Örneğin, 3 gün boyunca sadece yoğurt verip bebeğinizde alerjik herhangi bir reaksiyon gelişip gelişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ek gıdayı bebeğime nasıl vermeliyim ?

Ek gıdayı bebeğinize 3 şekilde verebilirsiniz:

 • Birincisi klasik yöntem olan besinleri karıştırıp püre haline getirmektir.
 • İkincisi BLW yöntemi dediğimiz besinleri püre haline getirmeden parça halinde verip bebeğin kendi kendine yemeye çalıştığı yöntemdir.
 • Üçüncüsü ise birinci ve ikinci yöntemin beraber kullanıldığı anne kontrolünde olan yöntemdir.

Peki hangi yöntem daha iyi ?

Birinci yöntemimiz olan klasik yöntem, anne kontrolünde olduğu için –tüm anneler gibi- fazla yedirme çabasında olabilirsiniz ve zorlamalar ortaya çıkabilir. Bebeğinizin yemeyi reddetmeye başlayabilir. Bu da anne-bebek arasında yemek savaşına dönüşüp huzursuzluğa neden olabilir. Bebeğin öz güvenini kazanmasına ket vuran bir yöntemdir. Bebeğiniz bu kadar karışık bir şekilde önüne koyulan besinlerin tadından hoşlanmayabilir.

İkinci yöntemde yani BLW (Baby Led Weaning) ile gıdaları parça halinde bebeğinize vereceğiniz için kontrol onda olacaktır. Besinleri kavramaya çalışarak, onları ağzına götürerek ince motor becerilerinin gelişmesini de sağlamış olursunuz. Amacımız bebeğinizin kendi kendine yemeyi öğrenmesini sağlamaktır.

Üçüncü yöntem olan karma düzende kontrolü;  püreli gıda vererek anneye, parça halinde gıda vererek de bebeğe vermiş oluruz. Bebeğiniz için kafa karıştırıcı bir yöntem olduğu için bir süre sonra öğrenme tembelliğine sebep olabilirsiniz.

BLW Yönteminin Faydaları

Son dönemlerde oldukça etkin olan BLW yöntemi ek gıdaya geçiş döneminde bebeğinizin besinleri kendi kendine yediği bir yöntemdir. Bebeğinizin yiyecekleri etrafa saçacağı, sağa sola fırlatacağı, ellerine bulaşan yemeği üstüne başına süreceği bu yöntemi gelin biraz daha açalım.

Yazımızın başında da belirttiğim gibi bebeğinizin öncelikle hazır olması önemlidir. Özellikle BLW yönteminde kontrol bebeğinizde olacağı için, bebeğinizin desteksiz oturuyor olması gerekir. 6.aydan önce desteksiz oturmaya başlaması ek gıda verebilirsiniz anlamına gelmiyor elbette.

Desteksiz oturmaya başladıktan sonra uygun bir mama sandalyesine oturtarak bebeğiniz için hazırladığınız gıdayı ona sunabilirsiniz. Mama sandalyesi yemek yeme kültürünü kazanmasında da etkili bir yöntemdir. Evin herhangi bir tarafında istediği şekilde yemek yemeye çalışmasının da önüne geçmiş olursunuz. Ailenin diğer üyeleriyle beraber yemek yeme alışkanlığı açısından faydalı olacaktır.

Yiyecekleri karıştırıp vermeyeceğiniz için her bir besinin tadını, kokusunu, boyutunu, şeklini daha çabuk öğrenir. Püre haline getirilmiş karıştırılmış gıdalarla bu pek mümkün olmamaktadır.

Bu yöntemde gıdaları püre halinde değil de katı halde verdiğiniz için çiğneme kasları da aktif olacaktır. Püreli gıdalar direkt yutulduğu için bebeğinizin ileride pütürlü gıdaları yemesi de zorlaşacaktır.

Kendi kendine yemek yiyeceği için bebeğinizin özgüveni artacaktır.

BLW yönteminde nelere dikkat edilmelidir ?

Ev kazalarını ve bebeğinizin yaralanmasını önleme açısından bebeğinizin kullanacağı tabak, çatal, kaşık gibi araç ve gereçlerin cam ya da porselen gibi çabuk kırılabilen malzemeler olmamasına özen göstermeniz gerekir.

Mevsimine uygun ve bebeğinize özel hazırlanmış gıdaları vermeniz çok önemlidir. 1 yaşına kadar bebeğinizin yemekleri ayrı pişmelidir. Sofradaki besinler bebeğinizin mide-bağırsak sistemi için uygun değildir.

Vereceğiniz gıdalar çok yumuşak ya da çok sert olmamalıdır.

Bebeğim Neleri Yiyebilir ? Neleri Yiyemez ?

1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar

 • Bal
 • İnek sütü
 • Sakatat türevleri (ciğer, böbrek, işkembe v.b.)
 • Sucuk, salam, sosis
 • Paketlenmiş market ürünleri (abur cubur gıdalar, çikolata)
 • Konserve ürünler
 • Şekerli gıdalar
 • Tuz
 • Çay, kahve, asitli içecekler
 • Bakla

6.ayda verilebilen gıdalar

 • Yumurta sarısı  (yumurta beyazı alerji riski açısından 1 yaşından sonra verilebilir)
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Mevsim sebzeleri (kabak, havuç, patates, enginar, brokoli gibi)
 • Mevsim meyveleri (kayısı, elma, armut, ayva, avokado, muz, şeftali gibi)

7. ve 8.aylarda verilebilen gıdalar

6.aydaki besinlere ek olarak et ve tuzsuz peynir ekleyebilirsiniz.

BLW yöntemi ile hangi besinler nasıl verilmelidir ?

 • Sebze ve meyveleri buharda pişirmeniz ve tutacağı boyutlarda kesmeniz gerekir.
 • İlk başlarda karıştırarak vermeyiniz. Her besinin tadını alması önemli.
 • 3 gün kuralı ile her bir gıdayı tek tek denemelisiniz.
 • Boğulma tehlikesinden dolayı kabuklu kuru yemişleri vermeyiniz.
 • Çekirdeği olan meyvelerin mutlaka çekirdeklerini çıkarıp verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir