Bebekler Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Yanlış kundaklamanın bebeklerde gelişimsel kalça displazisi (gkd) halk arasında bilinen adıyla kalça çıkıklığına sebep olabileceğini daha önce duymuş muydunuz ? Meslek hayatımda yeni doğum yapmış annelere ilk anlattığım konulardan biridir. Ülkemizde yanlış kundaklama çok yaygın olduğu için bu konuyu önemli görüp sizler için yazmak istedim. Bebeklerde kalça çıkıklığına kundaklama dışında sebep olan bir sürü faktör var bunlara da değineceğim elbette. Gel gelelim bebeklerde kalça çıkıklığı nasıl oluşuyor öncelikle ona bakalım.

 Normalde bebeğinizin uyluk kemik başının, kalça kemiğindeki çukur kısma yerleşmiş olması gerekir. Eğer bu yerleşimde bir anormallik varsa kalça çıkıklığı var demektir. Yürüme, koşma gibi aktivitelerde esas rol oynadığı için, kalça çıkıklığı durumda da doğal olarak bu aktiviteleri yapmakta sorunlar oluşur.

Bebeğinizin uyluk kemik başının kalça kemiğinde yerleştiği çukur, bebeğiniz doğduğunda kıkırdak bir yapıya sahiptir ve bu çukurun kemikleşme süresi 3 ayı bulur. Bu sebeple bebeğinizin doğduktan sonraki ilk 3 ay içerisinde kalça çıkıklığı olup olmadığını öğrenmek için mutlaka ultrason ile baktırmalısınız. Çünkü geç tespit edilen bebeklerde kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

Bebeklerde kalça çıkıklığına neler sebep olur ?

Diğer çocuklarınızda, anne-babanızda ya da kardeşlerinizde kalça çıkıklığı öyküsü varsa yenidoğan bebeğiniz de risk altında demektir.

Kız bebeklerde erkek bebeklere göre 3 kat daha fazla görülebiliyor.

Çoğul gebelik, amniyon sıvısının azlığı ya da bebeğinizin makat doğması da sebep olabilir. Ve tabi ki yanlış kundaklama

Yenidoğan bebekler 1 aylık olduktan sonra aşağıda bahsedeceğim tekniklerle bakılarak kalça çıkıklığı belirtileri açısından değerlendirilebilir. Bunlar;

  • Bebek düz bir zemine sırt üstü yatırılıp iki el ile dizlerine hafif bastırarak diz kapaklarının eşit olup olmadığına bakılır. Problemli olan bacağın diz kapağı daha yukarıda görünür.
  • Çıkık olan bacak sağlam bacağa göre daha kısadır.
  • Çıkık olan bacağın dışa doğru dönmesi güçtür. (Resim – 1)
Resim – 1

Geç tespit edilen ya da tedavi edilemeyen çocuklarda ise;

Tek taraflı bir çıkık varsa topallayarak yürüme, çift taraflı çıkıkta ise ördek gibi yürüme görünür.

Bebeklerde Kalça Çıkıklığının Tedavi Süreci Nasıldır ?

Eğer bebeklerde kalça çıkıklığı 6 aydan önce tespit edilmişse;

Palvik Bandaj yöntemi ile tedaviye başlanır. Kalça çıkıklığının derecesine göre 9-12 aylık olana kadar takılı kalabilir. Takıldıktan sonraki İlk 3-4 hafta bandaj kesinlikle çıkarılmamalı ve bu 3-4 haftanın sonunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. %100’e yakın oranda tedavi başarıyla sonuçlanmaktadır.

Eğer bebeklerde kalça çıkıklığı 6 ayda sonra tespit edilmiş veya palvik bandaj işe yaramamış ise;

Ameliyat ile uyluk kemiğinin başı kalça kemiğinin çukur kısmına yerleştirilir ve ameliyattan sonra ortalama 6 hafta kalacak şekilde alçıya alınır. Sonrasında mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. İyileşme gözleniyorsa tedavinin tamamlanması için bir 6 hafta daha alçıda kalması beklenir.

Kalça çıkıklığına nelerin sebep olduğunu, ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiği ve tedavi şekillerinden bahsettiğim yazımda son olarak söylemek istediğim;

Kalça çıkıklığı ultrason muayenesi için lütfen ilk 3 ayı geçirmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir