yenidogan

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Doğumdan sonraki 4 haftalık (1 aylık) sürede bebeğiniz yeni doğan olarak adlandırılır.

  • 37. Haftadan önce doğan bebekler prematüre,
  • 37-40. Haftalar arası doğan bebekler miadında yeni doğan,
  • 42.haftadan sonra doğan bebekler postmatür(sürmatür),
  • Kilosu 2500 gramdan az olarak doğan bebekler Düşük Doğum Ağırlıklı olarak adlandırılır.

Yeni doğan bebeğin kilo, boy ve baş gelişim aralığı ne kadar olmalıdır?

  MinimumMaximum
KİLO 2600 4600
BOY 46,3 54,6
BAŞ ÇEVRESİ 35,5 37

Bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç gün içinde kilo kaybeder. Anne sütü yaramıyor diye düşünüp endişelenmeyin. Bebeğiniz anne karnında amniyon sıvısının içerisinde olduğu için ödem dediğimiz su toplanması mevcut olarak doğar. Ortalama 1 hafta sonra bebeğiniz ödemi atmaya ve kilo almaya başlar.

Doğru emzirme teknikleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni doğan bebek günde kaç saat uyur?

Yeni doğan bebekler günün ortalama 14-18 saatini uykuda geçirir.

Yeni doğan bebek günde kaç defa idrar ve kaka yapar ?

Yeni doğan bebeğiniz günde 5-6 kez idrar, 4-6 kez (8-10’u da bulabilir) kaka yapar. İlk kaka(mekonyum) ve idrarını doğumu takiben 24 saat içinde yapar.

Yeni doğan bebeğin cildi nasıl olur ?

Bebeğiniz doğduğunda vücudunda verniks kazeoza  denilen beyaz-sarı renkli, yağlı ve yapışkan bir madde bulunur. Kremsi bir yapısı olduğu için bebeğiniz doğum kanalından daha rahat geçer bu sayede doğum kolaylaşır. Verniks kazeoza protein açısından zengin olduğu için bebeğinizi enfeksiyonlara  karşı korur. Bebek cildini nemlendirdiği için doğumdan sonra 6 saat yıkanmaması bebeğiniz için iyi olacaktır. Çünkü verniks kazeozanın vücuttan emilme süresi 6 saattir. Bebeğinizin göbek kordonuna su değmesi enfeksiyona yatkın hale getireceği için göbek kordonu düşene kadar silme banyo yaptırmanız daha iyi olacaktır.

Lanugo tüyleri, bebeğinizin doğduğunda vücudunda olabilen  şeftali tüyü de denilen geçici tüylerdir. Koyu tenli bebeklerde rengi daha koyu olabilmektedir.

Bebeğin göbek kordonu ne zaman düşer ?

Bebeğinizin göbek kordonu doğumu takiben 7-10 gün arasında düşer. 14 güne kadar uzayabilir.

Göbek kordonu bakımı nasıl olmalıdır ?

Göbek deliği çevresinde kötü kokulu akıntı, kızarıklık varsa enfeksiyon belirtisidir. Bu yüzden göbek kordonun temiz ve kuru tutulması önemlidir.

Temiz tutmada dikkat etmeniz gereklerden biri bebeğinizin bezini göbek kordonunun altından bağlamaktır. Aksi halde bebeğin idrar ve dışkısı göbek kordonuna bulaşabilir.

Temizlik için ekstra bir kimyasal madde kullanmanıza gerek yoktur. Önceleri alkol ile silinmesi tavsiye ediliyordu. Fakat Dünya Sağlık Örgütü göbek kordonu bakımı için alkolü artık önermemektedir.

Bebeğinize banyo yaptırırken düşmemiş göbek kordonuna su değmesi erken düşmesine veya enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilir. Kordonu koruyacak şekilde yıkayabilirsiniz. Ya da silme banyo dediğimiz temiz bir bezle bebeğinizin vücudunu silebilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin refleksleri nelerdir ?

Beyin ve sinir gelişimi bakımından kontrol edilmesi gereken yeni doğan refleksleri:

1) Arama refleksi

Bebeğin ağız kenarına dokunulduğunda bebek başını o yöne çevirmeye çalışır. Annenin memesini bulmada önemlidir.

2) Emme refleksi

Arama refleksine benzerdir. Dudak kenarına hafifçe dokunulduğunda bebek memeyi aramaya ve emmeye çalışır.

3) Yakalama refleksi

Avuç içi ya da ayak tabanı sıvazlandığında parmaklarını büküp kavramaya çalışır. Ellerde bu refleks 2.aya kadar sürer.

4) Babinksi Refleksi

Bebeğin ayak tabanına dokunulduğunda bacağını kasar ve başparmağını  yana doğru açar diğer dört parmak birbirinden ayrılır. Bebeğin sinir sisteminin değerlendirilmesi açısından önemli bir reflekstir. Bu refleks 2 yaşında kaybolur. Babinksi refleksinin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

5) Moro Refleksi

Bebeği sırt üstü yatırıp avcumuzu bebeğin başının altına koyup birden çektiğimizde ya da bebek sırt üstü uzanırken ellerinden tutarak hafifçe kaldırıp tekrar bıraktığımızda, bebeğiniz kollarını iki yana açarak geri kapatır. Sıçrama refleksi diye de bilinir. Bebeğinizin 4.ayında bu refleksin azalması ve 6.ayında tamamen kaybolması gerekir. Moro refleksinin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

6) Tonik Boyun Refleksi

Bebeğinizi sırt üstü yatırıp başını bir tarafa çevirdiğinizde, başın çevrildiği taraftaki kol ve bacakta açılma ve gerilme diğer kol ve bacakta ise bükülme olur.

Yeni doğan bebek için tarama testleri nelerdir ?

Topuk Kanı

Yeni doğan bebekten, doğduktan sonraki 48-72 saat içinde ve beslenmiş bir şekilde alınmalıdır. İlk topuk kanı hastaneden çıkmadan alınırken mükerrer dediğimiz ikinci topuk kanı ise 3-7 gün arası Aile Sağlığı Merkezleri’nde alınır. Son değişiklikle Sağlık Bakanlığı mükerrer kanı 3.gün alınmasının uygun olduğunu bildirmiştir. Topuk kanı ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz daha önce paylaşmış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşitme Testi

2004 yılından beri ülkemizde yeni doğan tarama kapsamına alınan ve işitme kaybı şüphesi olup olmadığını saptamak için yeni doğan bebeğinize hastaneden çıkmadan yapılan bir tarama testidir. Her iki kulak için ‘geçti’ ya da ‘kaldı’ ifadeleri kullanılır.

 İlk 72 saat içinde yapıldığı ve bebek amniyon sıvısının içinde olduğu için kulağında sıvı birikmesinden kaynaklı testi geçemeyebilir bebeğiniz. Ortalama 15 gün sonraya randevu verilir ve test tekrarlanır. Tekrar sıvı birikmesine mahal vermemek için bebeğinizi teste götürmeden önce yıkamamanız gerekir. Hatta gitmeden önce 2-3 gün boyunca yıkamamanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir