Gebeklikte Toksoplazmoz ve Korunma Yolları

Hamile kaldıysanız eğer evdeki hayvanı sokağa atmanızı, çocuk doğduğunda evdeki hayvanın bebeği hasta edeceğini ve daha nice cümleleri çevrenizden duymaya hazırlıklı olun. Çünkü gebelik sürecinde şehir efsaneleriyle kafanızı karıştırmaya çalışanlar olacaktır.

İster gebeliğiniz de ister çocuğunuz doğduğunda, bahsedeceğim konulara dikkat ederseniz ve buna yeterli özeni gösterirseniz hem bebeğinizle hem de evcil hayvanınızla mutlu ve sağlıklı bir ortamı yaratmış olursunuz.

Hamilelerin, hamilelik düşünenlerin ve çocuk sahibi ebeveynlerin tedirginlik yaşadığı evcil hayvanlarla yaşamanın gebe ya da bebek/çocuk üzerindeki fiziksel ve ruhsal sağlığıyla alakalı etkilerini konuşacağız.

Öncelikle gebelikte toksoplazmoz hastalığı, bebeğe etkileri, hangi yolla bulaştığı ve nasıl korunmanız gerektiğinden, sonrasında ise evde evcil hayvan varlığının bebek/çocuk üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğim.

Toksoplazmoz Nedir ?

Toxoplasma gondii dünyada en yaygın görünen zoonozlardan (hayvanlardan insanlara bulaşan ve her iki gruba dahil bireylerde ortak olarak şekillenen hastalıklar) biridir.

Toksoplazmoz için gebeden alınan kan örneği ile serolojik testlerden olan igG ve igM bakılmaktadır. Bu teste gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde bakılması gerekir. Gebeliğin geç dönemlerinde yapılan testlerde pozitif seroloji saptanırsa enfeksiyonun ne zaman alındığı ile ilgili yorum yapmak zor olacaktır. İgG önceden geçirilmiş bir enfeksiyonu, İgM ise aktif enfeksiyonu gösterir.

 • İgG (-) ve İgM(-) ise akut (hızlı başlayan ya da kısa süreli hastalıkları, bazen de her iki durumu birden tanımlamak için kullanır.) veya geçirilmiş bir enfeksiyon yoktur.
 • İgG (+) ve İgM(-) ise

-Gebelik 18 haftadan küçük ise enfeksiyon gebelikten önce alınmış.

-Gebelik 18 haftadan büyük ise enfeksiyonun gebelikte mi yoksa gebelik öncesinde mi aldığı bilinmez.

 • İgG(-) ve  İgM(+) ise test birkaç hafta sonra tekrar edilmelidir. Tekrar testinden sonra;

-İgG(-) ve İgM(+) ise her ikisi de negatif gibi kabul edilir.

-İgG(+) ve İgM(+) ise fetüs toksoplazmoz açısından risk altındadır. Anne adayı tedaviye başlanmalıdır. 18.haftadan sonra amniyosentez yapılmalıdır.

 • İgG(+) ve İgM(+) ise yakın zamanda geçirilmiş bir enfeksiyon veya sonucun yanlış çıkması nedeniyle her ikisi de pozitif olur. 2-3 hafta sonra test tekrarlanmalıdır.

Toksoplazma enfeksiyonu, gebelik sırasında plasenta yoluyla anneden bebeğe geçtiği için bu enfeksiyonun ne zaman oluştuğunu bilmek fetüse bulaşma riskini değerlendirmek ve tedaviye başlamak açısından önemlidir.

Daha önce toksoplazma enfeksiyonu geçiren gebede tedaviye gerek yoktur. Yeni toksoplazma enfeksiyonu geçiren bir kadın gebelik düşünüyorsa enfeksiyon tanısı konulduktan sonraki 6 aylık sürede gebe kalmamalıdır.

Toksoplazma Enfeksiyonundan Korunma İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Hayvanlardan insanlara geçebilen bir enfeksiyon olduğu için çiğ et ile temastan sonra eller ve kullanılan aletler (bıçak,tahta vb) iyice temizlemelidir.
 • Bu enfeksiyon topraktan da bulaşabildiği için sebze ve meyvelerin temiz bir şekilde yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yıkama işleminden sonra eller ve kullanılan aletler temizlenmelidir. Eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız eldiven kullanılmalıdır.
 • Çiğ ve pastörize edilmemiş süt ve çiğ yumurta tüketilmemelidir.
 • Ala sulu dediğimiz yarı pişmiş yarı pişmemiş etlerin tüketilmemesi gerekir. İyi bir şekilde piştikten sonra tüketilmelidir.
 • Et en az eksi 20 derecede muhafaza edilmelidir.
 • Toksoplazma enfeksiyonun olma olasılığı olan sular kesinlikle içilmemelidir.
 • Eti tütsülemek, mikrodalga fırında pişirmek ve buzdolabında muhafaza etmek parazitin zararlı etkilerini öldürmez.

Toksoplazma riski açısından evde kedi besliyorsanız gebelik sürecinde aşağıdaki önlemleri almanızda fayda var:

 • Kedinizin aşılarını mutlaka tamamlamalı ve bakımını ihmal etmemelisiniz
 • Kedi kumu kabını temizlerken mutlaka eldiven giymeli ve işlemden sonra ellerinizi yıkamalısınız
 • Kedi kumu kabını günlük temizlemeye özen göstermelisiniz. Mümkünse evdeki diğer bireylere bu görevi vermenizde fayda var
 • Kedi kumu kabını boşalttıktan sonra kabı dezenfekte etmelisiniz.
 • Kedinize asla çiğ et ya da çiğ tavuk vermemelisiniz.

***Kedinizde toksoplazma paraziti yoksa, aşılarını düzenli yaptırıyorsanız ve yukarıda yazılan maddeleri uygularsanız içiniz rahat olsun. Size sadece doğacak bebeğinizle evcil hayvanınızın ilerideki sevimli hallerini düşünmek kalıyor.

Evcil hayvanların bebeğe bir zararı var mı ?

Kanada Alberta Üniversitesi araştırmacıları, 3-4 aylık 746 bebekten dışkı örnekleri toplamış ve evcil hayvanla yaşayan bebeklerin sindirim sistemindeki mikroorganizmaların etkilerini incelemişlerdir. Sonuçlar, daha önceki gözlemleri destekler niteliktedir. Grup içerisinde gebeliğin 3 ile 9 ayı arasında ya da doğumdan 3 ay sonra evcil hayvan sahibi olan bireyler yer almıştır. Tüm örneklerde, doğum öncesi ya da sonrasında evcil hayvan barındıran ailelerin çocuklarında Oscillospira ve Ruminococcus adlı faydalı mikroorganizmaların oranında artış gözlenmiştir.

Bu iki mikroorganizma bebekte obezite ve alerjiyi engelleyen mikroorganizmalar olduğu için evcil hayvanların bebeklere bir zararı olmadığı kanıtlanmış olup aksine bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilmiştir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir