Kadın Üreme Organı

Kadın Üreme Organları

Hem öğrenciyken hem de mesleğe başladıktan sonra sıkça karşılaştığım şeylerden biri de genç kızlarımızın ve kadınlarımızın kendi üreme organlarıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamaları olmuştur. Bu yazıdaki amacım kadın üreme organlarını anlatarak hem menstürasyon(adet döngüsü) ve gebelikle alakalı yazılarımı daha iyi anlamanız hem de vücudunuzu daha iyi tanımanızı sağlamaktır. Kadın üreme organları ve bu organların görevlerini anlatacağım yazımıza başlayalım o zaman.

Kadın üreme organları iç üreme organları ve dış üreme organları şeklinde ikiye ayrılır.

Kadın Dış Üreme Organları

  • Büyük dudak
  • Küçük dudak
  • Vajina girişi
  • Klitoris
  • Kızlık zarı

Büyük ve küçük dudaklar vajina ve idrar yolu girişini korurlar. Damar ve sinir yönünden zengindirler. 

Kızlık zarı vajina girişinde bulunur ve vajeni kısmen kapatır. Hiç cinsel ilişkiye girmeyenlerde adet kanının rahat akabilmesi için bu zarın üzerinde delikler bulunur. Bazen zar tamamen kapalı olabilir. Adet kanı dışarı akamayacağı için himenektomi yani kızlık zarının ameliyat ile alınması gerekir.

Klitoris ise küçük dudakların birleşim yerinde bulunur. Cinsel işlevi olduğu için uyarıldığı zaman genişler. Erkekteki penisin eş değeridir.

İç Üreme Organları

  • Vajina
  • Rahim
  • Tüpler
  • Yumurtalık

Vajina: Halk arasında hazne olarak da bilinen adet kanının aktığı ve cinsel birleşmenin olduğu iç üreme organıdır. Ortalama 7-10 cm uzunluğundadır. Vajina iç duvarında rugae adını verdiğimiz katlar bulunur. Bu katlar hem doğum esnasında genişleyerek bebeğin doğum kanalından rahat geçmesini hem de cinsel birleşme esnasında vajina ile penisin yeterli sürtünmesini sağlar. Yumurtalıklardan salgılanan kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron vajina pH’ını asidik yaptığı için vajinal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Rahim: Gebelikte bebek ve plasenta(bebeğin eşi) için uygun ortam hazırlar ve onları barındırır. Kontraksiyon yani kasılma dediğimiz özelliğe sahip olduğu için doğum başladığında kasılarak bebeğin ve plasentanın dışarı atılmasını sağlar. Doğumdan sonra da yine kasılma özelliği sayesinde kanamayı kontrol altına alır. Adet döneminde ise rahmin en iç tabakası kalınlaştığı için parçalanır ve adet görülür.

Tüpler: Yaklaşık 10 cm uzunluğunda olup rahim ile yumurtalığı birbirine bağlayan iki adet boru şeklinde yapıdır. Döllenme, tüplerin orta kısmında ampulla adı verdiğimiz kısmında oluşur.

Yumurtalık: İri badem gibi bir görüntüsü olan, tüplerin ucunda bulunan iki adet organdır. Östrojen ve progestoron hormonlarının salınımı yapmak ve yumurta üretmek üzere iki görevi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir